Winners

2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2007 | 2006

IRAA Awards 2018 winners


Category Winner
Jury Awards
LIFE TIME ACHIEVEMENT AWARD FOR SOUND RECORDING
MAHAGURU AWARD FOR CONTRIBUTION IN MUSIC EDUCATION
LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD FOR CONTRIBUTION TO MUSIC

Name : H.Sridhar
Name : Srinivas Murthy
Name : Viji Manuel
Audio Engineering
INDEPENDENT SONG RECORDING


INDEPENDENT SONG MIXING


FILM SONG RECORDING – HINDI


FILM SONG MIXING – REGIONAL


FILM SONG MIXING – HINDI


FILM SONG RECORDING – REGIONAL 



INSTRUMENTAL & FUSION RECORDING 


INSTRUMENTAL & FUSION MIXING


SOUND MIXING FOR ADVERTISEMENT 

Name of Winner : MALAY VADALKAR
Track : ENJOY IT WHILE IT LASTS

Name of Winner : KOHINOOR MUKHERJEE
Track : KAGOJER NOUKO

Name of Winner : VIJAY DAYAL & CHINMAY MESTRY
Track : DIL DIYAN GALLAN

Name of Winner : SHAMIK GHUROY
Track : AAJ BAJE

Name of Winner : SHADAB RAYEEN
Track : HAWAYEIN

Name of Winner : JAYAKRISHNAN NALINKUMAR
Track : NJAN VARUMEE PATHAYILAAI


Name of Winner : JAYAKRISHNAN NALINKUMAR
Track : TREKE- TAY

Name of Winner : BIJU JAMES
Track : KINGS OF MAAND

Name of Winner : YOGI DHOLAKIA
Track : WEST BENGAL TOURISM, THE SWEETEST PART OF INDIA
Audio Post Production
Sound Designer for Feature Film - Hindi


Sync Sound Recording - Hindi Film


Sound Designer for Feature Film – Regional


Sound Designer for Documentaries/Short Films


Dubbing Engineer for Film - Hindi 


Dubbing Engineer for Film - Regional


Sound Editor (Effects & Ambience) - Hindi


Sound Editor (Effects & Ambience) - Regional


Sound Editor (Effects & Ambience) for Documentaries/Short Films


Foley Artist for Documentaries/Short Films


Foley Artist – Hindi


Foley Artist – Regional


Film Mixing - Hindi


Film Mixing – Regional


Broadcast Mixing (Music Oriented) – Hindi

Name of Winner : Subash Sahoo
Film : Tumhari Sulu

Name of Winner : Baylon Fonseca / Dhiman Karmakar
Film : Raees

Name of Winner : Pranam Pansare & Pramod Chandorkar
Film : Faster Fene

Name of Winner : Baylon Fonseca
Film : Waterbaby

Name of Winner : Manas Mali / Aravind  Vijayakumar
Film : Haseena Parker

Name of Winner : Pradeep Myakal
Film : Faster Fene

Name of Winner : Anirban Borthakur / Subash Sahoo
Film : Tumhari Sulu

Name of Winner : Siddhesh Sardesai
Show : Faster Fene

Name of Winner : Milann John / Baylon Fonseca
Film : Notes of a Craftsman

Name of Winner : Sanket Dhotkar / Adwait Walujkar
Film : TIFFIN BOX - SHORT FILM

Name of Winner : Karan Arjun Singh / Baylon Fonseca
Film : Raees

Name of Winner : MOHAMMAD IQBAL
Film : EZRA - Malayalam Movie

Name of Winner : Anuj Mathur / Sam Paul / Baylon Fonseca
Film : Raees

Name of Winner : Pranam Pansare
Film : Faster Fene

Name of Winner : MAHESH S AMBERKAR
Film : THE VOICE KIDS Season 2 – episode 13
Music Production
MUSIC PRODUCER(HINDI FILM SONG)



MUSIC PRODUCER(REGIONAL FILM SONG)



MUSIC PRODUCER(INDEPENDENT)



Name of Winner : Meghdeep Bose
Track : Uff Ye Noor
Movie : Noor

Name of Winner : Balamurli Balu
Track : Peechaankai
Movie : Peechaankai

Name of Winner : Meghdeep Bose
Track : Tomar holo Shoru

Recording Facility
BEST STUDIO

Studio Name : YASH RAJ STUDIO 
Education Awards
DRONACHARYA AWARD FOR TEACHERS IN AUDIO EDUCATION


Best Audio Education Programme

Name of Winner : Jayakrishnan Nalinkumar
Academy : Digital Academy - The Film School

Name of Winner : Sound Ideaz Academy